reede, 2. märts 2018

Rahvariide seelik

Rahavatantsugrupp, kus alustasin 3 kuud tagasi oma esimesi rahavatantsu samme, otsustas valida grupi rahvariieteks Hiiumaa Pühalepa rahvariided, sest mõned liikmed olid just sealt kandist pärit ja väga ilusad on need riided ka.
Et asjal oleks ikka iva, siis ma mõtlesin, et proovin need ise õmmelda. Siis on nagu päris, et on enda tehtud!
Ma ei ole kunagi varem midagi niisugust teinud. Alustasin kõigepealt arvutis surfamisega, raamatukogus käimisega ning endale selgeks tegemisega, et mis on üldse selle kandi rahavariiete komponendid.

Alustasin seelikust. Triibukanga ostsin Pikk tn 22 käsitöö poest. Kangas on hästi ilus, kõik vikerkaarevärvid on siin esindatud.
Kõigepealt alumine osa. Kõige alla õmblesin musta villase kanga, sellest natuke üles poole jääb punane kangas ning seda kaunistab ja ühenduskohti katab kuldne kardpael. Seeliku sisse, alla äärde õmblesin käsitsi linasest kangast 13 cm laiuse riba e toodi, mis pidavat kaitsma määrdumise eest.
Ülemine seeliku osa. Volte seelikule teha oli väga kerge, tähtis oli, et punane kanga toon jääb domineerima ja kõik klappis triipudena väga kenasti. Minul jäi voldi sügavuseks 8 cm.
Ja siis ülemine pihiku osa. See on nagu särk ja soovitavalt punane, et paistaks välja valgetel käistel pitsiline osa. Ma tegin seeliku juures enamus õmblused kõik käsitsi.
Ja ma saingi hakkama, midagi võimatut siin seeliku juures nüüd küll ei olnud. Ilus on!

3 kommentaari:

Siret ütles ...

Tere!
Olen ise Pühalepa seeliku tegemist alustamas ja uurin, kust soetasite kardpaela ja toodi jaoks musta riide? Kui lai see kardpael on?
Tänud!

Anonüümne ütles ...

Tere!
Paela (2cm lai) sain Karnaluksist ja musta kanga Abakhanist või Kangadzunglist (täpselt ei mäletagi, sest käisin aga muukui mööda poode) ja selle punase kanga koos triibu kangaga sain Pikalt tn-lt.
Edu!

Anonüümne ütles ...

Tere! Kas seelikul-pihikul on kinnis külje peal? Olen näinud varianti, kus pihik on eest nööbitav.